Satysfakcja z pomocy może być ogromna !

DKMS - 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska
77MDH w trakcie rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Rzułwik jest dumny ze swojej pracy ;)

Miniona niedzielna pokazała jak wielkie potrafią być serca mieszkańców Żyrardowa.  Dzisiejsza zbiórka była dla nas nietypowa i wyjątkowa zarazem, bo spotkaliśmy się w Centrum Kultury. Okazaliśmy swoją pomoc w akcji znalezienia potencjalnych dawców szpiku dla naszej koleżanki Karoliny, zmagającej się z anemią aplastyczną. My jako harcerze, takiej pomocy odmówić nie mogliśmy. W jednej z sal Centrum Kultury  zorganizowany został sztab, w którym mieszkańcy Żyrardowa i okolic mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS. Wielką radość dali nam wspaniali ludzie, którzy poświecili swój czas i zgłosili się w sztabie z chęcią oddania próbki krwia… a było ich naprawdę wielu. Okazało to, że w Żyrardowie mamy wiele osób, które jeżeli tylko nadarza się okazja, pomagają w sposób bezinteresowny.

DKMS - 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska
Zastępowa Zastępu I “Lisy” – pełen profesjonalizm i odpowiedzialność w każdym calu!

Po krótkiej lecz dokładnej instrukcji od Pani Joanny z Fundacji DKMS, podzieleni na dwie grupy i pełni zapału zabraliśmy się do pomocy w rejestracji zgłaszających się osób. Wszyscy poradzili sobie znakomicie w tej trudnej i odpowiedzialnej papierkowej robocie.  Nasi harcerze nie tylko prowadzili rejestrację, osoby pełnoletnie (Mammuty) sami zarejestrowali się w bazie dawców. Mimo dużej ilości chętnych, Panie pielęgniarki zajęły się chętnymi by pobrać od nich próbkę krwi.  Chwilę później wszystkie dokumenty wraz z próbką krwi oddawane były w ręce ostatniej ekipy, która częstowała pysznymi krówkami :) Nie możemy zapomnieć również o harcerzach, którzy zachęcali na mieście do bycia potencjalnym dawcą szpiku. Cała akcja odbyła się od godziny 9.00 do 17.00 Aby lepiej wykorzystać nasz potencjał i sprawniej pracować, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy – grupa pierwsza była od godziny 10.00 do 13.30, a druga od 13.30 do 17.00. Myślę, że każdy harcerz włożył w to całe serce i rozumiał zasadność pomagania osobom tak ciężko doświadczonym przez los.

 

DKMS - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaDzień Dawcy Szpiku w Żyrardowie mamy już za sobą, ale każda chętna osoba, w każdej chwili może się do bazy dawców szpiku wpisać. Wystarczy odwiedzić stronę Fundacji DKMS i wypełnić odpowiedni formularz. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości i zastanawia się nad zasadnością takiego kroku, polecamy poczytać relacje osób, które dawcami już zostały. Pamiętajmy, że nasz krok może być przepustką do życia dla chorej osoby, która chce żyć i cieszyć się życiem jak my.

 

W pierwszej ekipie zagościli:

Zastęp I Lisy: Ącka,  Wichura

Zastęp III Żbiki: Laska, Szycha

Zastęp V Niedźwiedzie: Żółwik, Mak Gajwer, Pluton

Zastęp 77 Mamutów: Chmura, Wallson

W drugiej ekipie spotkać można było :

Zastęp I Lisy: Łaguś, Pestka, Bąku

Zastęp III Żbiki: Szycha, Sowa

Zastęp V Niedźwiedzie: Ryba, Rysiek

Zastęp 77 Mamuty: Bzyku, Śliwek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *