Harcerska Akcja Letnia – podsumowanie

77 Mazowiecka Drużyna Harcerska - Harcerska Akcja LetniaHarcerska Akcja Letnia 2020 przeszła już do historii… czas więc na jej podsumowanie! Można powiedzieć, że za nami wyjątkowy rok harcerski, choć w sumie celniejszym określeniem będzie “nietypowy”. Z powodu panującej pandemii całe nasze społeczeństwo (oraz my harcerze) musiało się mierzyć z sytuacją zupełnie bez precedensu i na bieżąco dostosowywać się do panującej rzeczywistości. Kiedy w marcu zamknięto szkoły i wszelkie miejsca pracy, a nasze harcerskie działania zostały całkowicie uziemione, zostaliśmy zmuszeni do rezygnacji z tegorocznych planów obozowych i musieliśmy “na szybko” wymyśleć coś równie ciekawego, jak w latach ubiegłych (rok temu byliśmy na obozie żeglarskim).

 

77 Mazowiecka Drużyna Harcerska - Harcerska Akcja LetniaTak powstał pomysł organizacji obozu niestacjonarnego w oparciu o naszą cudowną hufcową bazę namiotową w Budach Michałowskich. Miejsca tu mamy dostatek, teren jest bardzo ciekawy, do lasu niedaleko… a w trudnych “covidowych” czasach mogliśmy mieć choć namiastkę obozu. W sumie był to najnormalniejszy obóz, jedynie z wyłączeniem noclegów i wart nocnych (na noc wracaliśmy do domów). Przed rozpoczęciem HAL 2020, pod kierownictwem Rzurawia przygotowaliśmy bardzo ambitny plan obozu, który zamierzaliśmy z żelazną konsekwencją realizować. Ciężko było przewidzieć z wyprzedzeniem jak ta nasza eksperymentalna Harcerska Akcja Letnia wypadnie… ale ostatecznie poszło nam fantastycznie!

 

77 Mazowiecka Drużyna Harcerska - Harcerska Akcja LetniaHarcerska Akcja Letnia 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej trwała 9 dni od 15 do 23 sierpnia, w tym czasie zdobywaliśmy sprawności, ćwiczyliśmy pionierkę obozową, uczyliśmy się samarytanki, graliśmy w painball i rugby (wersja bezkontaktowa). Odbyliśmy zwiad w okolicy, na kajakach spłynęliśmy rzeką Bzurą, jak również udaliśmy się na daleką wędrówkę pieszą do Żyrardowa. Właściwie każdy dzień był gęsto zapełniony zajęciami, począwszy od apelu porannego o 8:00 rano, po ognisko na zakończenie dnia obozowego o 22:00. Przedostatniego dnia, zgodnie ze zwyczajem naszej drużyny zorganizowaliśmy “Bieg na Stopień”, który jest podsumowaniem obozu i sprawdzeniem czego nasi ludzie nauczyli się w ciągu minionego roku harcerskiego. Wyniki biegu przerosły nasze oczekiwania, a jednocześnie potwierdziły, że mamy bardzo utalentowaną i zaangażowaną młodzież. Praktycznie wszyscy obóz zakończyli z awansami na pierwszy lub kolejny stopień harcerski, oraz sporą ilością nowych sprawności. Taka Harcerska Akcja Letnia to dobry prognostyk przed nowym rokiem harcerskim… oby tylko odbył się on bez nieoczekiwanych przygód w postaci jakiegoś lockdownu ;)

 

Widok z lotu ptaka na nasze obozowisko :)#ZHP #HufiecJaktorów #77MDH #Wakacje77

Opublikowany przez 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska Sobota, 15 sierpnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *