Rozkaz L5/2010

Kiełpiny 15.08.2010

Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Żyrardów
77 Mazowiecka DH im. Zawiszy Czarnego

 

Rozkaz L5/2010

 

Druhowie!

W dniu dzisiejszym obchodzimy 90 rocznicę “Cudu nad Wisłą”. Nastąpiło to zaledwie 2 lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a przypomnę, że Polska i Polacy czekali na taką chwilę 123 lata. Jak dobrze wiecie nie udało się zaborcom: Rosjanom, Austriakom i Niemcom przez te 123 lata wymazać ojczyzny z pamięci Polaków, a Ci regularnie przypominali o swoim istnieniu wszczynając co jakiś czas kolejne powstania. I właśnie to nasze państwo, które z trudem wywalczyło niepodległość, spotkało kolejne nieszczęście. Wojska sowieckie zaatakowały od wschodu i prąc na zachód próbowały podporządkować sobie nowe kraje i narzucić nowy, komunistyczny system. Na początku sierpnia 1920 roku armia Budionnego dotarła pod Warszawę, a tempo posuwania się sowietów, ich siłą i przewaga bojowa była imponująca. Ale stało się coś niebywałego do dziś nazywanego cudem, choć z siłami nadprzyrodzonymi nie miało to nic wspólnego. Ze względu na pomyłkę strategów sowieckich oraz ze względu na geniusz naszych dowódców udało się zatrzymać atak rusków, otoczyć ich, zwyciężyć, a nawet przejść do kontrataku i pogonić głęboko w głąb Rosji Sowieckiej. Od tego czasu świętujemy ten dzień, jako powód do narodowej dumy. Dodatkowo jest to święto naszego wojska a także religijne święto Matki Boskiej Królowej Polski.

 

1. Stopnie, sprawności, odznaki

Na wniosek Rady Drużyny przyznaję barwy 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego dh. Połaneckiemu, dh Grzybowskiemu.

 

2. Stopnie, sprawności, odznaki

Na wniosek Rady Drużyny przyznaję sprawność “ROBINSONA” dh. Stegience, dh. Rylskiemu, dh. Tkaczykowi, dh. Nowakiewiczowi.

 

3. Służby

Służbę w dniu dzisiejszym pełni zastęp V Niedźwiedzie. Zastępowy służbowy dh. Żmijewski.

 

4. Plan Dnia

– po południu: wyprawa do kościoła, kąpiel, plażowanie.
– po obiedzie: wycieczka do Lidzbarka (o ile będą chętni).
– wieczorem: ognisko.

Alternatywa dla wycieczki do Lidzbarka – gry sportowe, kąpiel.

 

 

Czuwaj!

phm. Robert Komoń