Zmarł hm Henryk “Godleś” Godlewski

77 Mazowiecka Drużyna Harcerska
hm Henryk “Godleś” Godlewski z harcerzami

Dzień powitał nas bardzo smutną informacją. Na wieczną wartę odszedł hm. Henryk Godlewski, chyba najbardziej zasłużony instruktor Hufca ZHP Żyrardów, pionier harcerstwa na terenie Żyrardowa. Hm Henryk “Godleś” Godlewski był osobą szczególnie ważną dla 77 Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej, gdyż to za jego sprawą w roku 1984 została reaktywowana historyczna, przedwojenna żyrardowska drużyna – 77 MDH. To na jego wsparcie po reaktywacji mógł liczyć nowy drużynowy naszej drużyny – phm Witold Urbański, a następnie phm Robert “Wodzu” Komoń.

“Godleś był dla wszystkich zasłużonych harcerzy 77MDH ikoną przedwojennego harcerstwa, mentorem, harcerskim wzorem do naśladowania. Mimo różnych represji władz komunistycznych, zawsze wpajał w swoich harcerzy przedwojenne wzorce, harcerze którzy za sprawą hm Henryka Godlewskiego składali przyrzeczenie harcerskie, zawsze przyrzekali “całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce” a nie “pracować dla dobra Ojczyzny i sprawy socjalizmu”. Życie “Godlesia” nie było usłane różami, na początku lat 50tych XX wieku, za swoją działalność w strukturach harcerskich został skazany na dwa lata więzienia, które zostały zamienione na dwa lata ciężkich robót w kopalni. W ostatnich latach nie udzielał się w życiu harcerskim, jak to mówił “pozostawiając pole do popisu dla młodych instruktorów”, zawsze można było jednak liczyć na jego wsparcie czy wielkie doświadczenie harcerskie. Garść wspomnień hm Henryka “Godlesia” Godlewskiego o 77MDH i przedwojennym harcerstwie udało się zarejestrować kamerą w lutym 2012 roku podczas przemiłej wizyty przy kawie i herbacie w Jego domu. Nie pozostaje nic innego, jak w końcu zmontować ten materiał, aby inni mogli zobaczyć jak wspaniałym był człowiekiem i jaką zachował pamięć, mimo naprawdę zasłużonego wieku. W czerwcu tego roku wybierał się na nasz Harcerski Rajd Radziejewski, niestety ze względu na przeziębienie był zmuszony zrezygnować z tej wizyty. Straciliśmy tym samym jako drużyna ostatnią okazję, aby spotkać się z naprawdę wielkim człowiekiem.

 

Pogrzeb hm Henryka “Godlesia” Godlewskiego odbędzie się w poniedziałek 02.12.2013 o godzinie 13:30 w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (oś.Żeromskiego)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *