100 lat Niepodległości

Kto choć trochę przyłożył się, lub aktualnie przykłada się do nauki historii w szkole, doskonale wie, że losy naszego państwa od zawsze były zarazem barwne i tragiczne. Zapewne po trochu spowodowane jest to naszym położeniem między dwoma mocarstwami, a po trochu zwyczajnym brakiem szczęścia. Jako państwo mieliśmy w swojej historii dni chwały, kiedy ziemie polskie sięgały od Bałtyku, po Morze Czarne, przytrafiały się też niestety nam wielkie tragedie, jak np. w roku 1795, kiedy za sprawą trzech pazernych sąsiadów Polska całkowicie zniknęła z mapy świata. Przez długie 123 lata musieliśmy akceptować zwierzchność trzech najeźdźców, znosić krzywdy i upokorzenia. Wszystko zmieniło się wraz z zakończeniem I Wojny Światowej, kiedy nasz upór i sprzyjająca sytuacja polityczna zaowocowały odzyskaniem w 1918 roku upragnionej niepodległości.

W 2018 roku jak łatwo policzyć przypada równa 100 rocznica, kiedy Polska narodziła się na nowo. Przez te 100 lat wydarzyło się naprawdę dużo, może nawet trochę za dużo jak na średniej wielkości kraj jakim jest Polska. Pomiędzy 1918 a 2018 rokiem przez nasz kraj przewaliły się dwie wojny światowe doszczętnie go rujnując i dewastując. Przez ponad 40 lat musieliśmy się mierzyć z komunistyczną zarazą, która spowalniała nasz rozwój i w sumie niewiele różniła się od tego z czym mieliśmy do czynienia przed 1918 rokiem.

Na szczęście od blisko 30 lat możemy cieszyć się wolnością i w gronie harcerzy naszego hufca świętować takie wspaniałe jubileusze jak 100 rocznica odzyskania niepodległości. W niedzielę 11 listopada 2018 spotkaliśmy się w Międzyborowie, aby wraz z innymi harcerzami Hufca ZHP Jaktorów świętować 100 lat Niepodległej. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą mszą i odśpiewaniem naszego hymnu. Po mszy przenieśliśmy się na Wydmy Międzyborowskie, gdzie wzięliśmy udział w poświęceniu nowego Krzyża Powstańczego, który dawno temu został ustawiony przez żyrardowskich harcerzy. Po tej uroczystości wraz z władzami gminy i mieszkańcami stanęliśmy wokół ognia aby odśpiewać najbardziej znane pieśni patriotyczne. Więcej zdjęć z tych uroczystości można znaleźć tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *