Breaking News!! 100tyś złotych nasze!!

MS Żyrardów - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaBreaking News!! Z Ministerstwa Środowiska dotarła do nas szokująca wiadomość… wygraliśmy olbrzymi grant na ponad 100tyś. złotych. Nasz projekt o nazwie „Shipping Żyrardów” zyskał jednogłośną (maksymalną) ocenę specjalistycznych ekspertów i został skierowany do realizacji.

Czym jest „Shipping Żyrardów” i co my mamy z tym wspólnego? W 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Towarzysza Lenina zwodowana została jednostka wyjątkowej urody… niewiele osób wie, że w ten oto sposób powstał pływający po morzach i oceanach MS Żyrardów. Różne były koleje losu chłodnicowca z nazwą naszego miasta na burcie, czasem woził on banany z ciepłych krajów, czasem służył jako wycieczkowiec dla kolonii pingwinów. Faktem jest, że w niewyjaśnionych okolicznościach 24.09.2001 roku zatonął na Morzu Czerwonym. Jako, że model MS Żyrardów dumnie spogląda sponad biurka naszej Komendantki Hufca, my  harcerze postanowiliśmy ocalić tą jedyną pamiątkę związaną z prawdziwym żyrardowskim żeglowaniem.

Projekt jest bardzo ambitny! Chcemy podnieść z dna wrak MS Żyrardów, a następnie odholować go na żyrardowskie wody terytorialne. Jako, że powiedzenie „Żyrardów żąda dostępu do morza” jest mało realne, będziemy musieli jakoś sobie poradzić. Niskie stany królowej polskich rzek mogą znacznie utrudnić zadanie, jednak kluczowym momentem operacji będzie forsowanie Bzury, a następnie przełomu Pisi. Z tego miejsca pragniemy zaprosić wszystkich zapaleńców, którym szpadel jest nieobcy i którzy z chęcią pomogą nam przy poszerzaniu koryta Pisi. Po zakończeniu tego etapu operacji MS Żyrardów zostanie zakotwiczony na wodach Zalewu Żyrardowskiego.

MS Żyrardów - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaCo dalej? Jeżeli wystarczy środków z pozyskanego grantu, część wraku zostanie odnowiona, a w środku powstanie hufcowa harcówka. Wilgoć jest nam właściwie niestraszna… a nawet jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Część wraku będąca w najsłabszym stanie technicznym zostanie zatopiona, tak aby stała się bazą dla rozwoju bajecznej rafy koralowej. Ośrodek nurkowania swobodnego na naszym żyrardowskim zalewie to byłoby coś! Oczywiście nie zabraknie muzeum wodniactwa, a nawet żeglarskiej alei gwiazd na wzór tej w Hollywood. Mamy już nawet pierwsze typy komu taka gwiazda mogłaby się należeć.

Więcej szczegółów zdradzimy niebawem, jak tylko ochłoniemy po tym oszałamiającym sukcesie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *