Harcerska Pamięć i Solidarność

Skauting nie jest wymyślony dla waszej uciechy, ale wiele wymaga. Nie zabierajcie się do skautingu dlatego tylko, że się wam podoba, lecz aby wprawiać się do służby dla swojego kraju. Wtedy posiądziecie ducha patriotyzmu, który każdy chłopiec winien posiadać, jeśli ma być godzien spożywania chleba.

Robert Baden-Powell

 

77 Mazowiecka Drużyna Harcerska
77 Mazowiecka Drużyna Harcerska w poczcie sztandarowym Hufca ZHP Żyrardów

Tak jak to powiedział Naczelny Skaut Świata, skauting to nie tylko harce i zabawy w harcówce czy na świeżym powietrzu, nadrzędnym elementem naszej pracy harcerskiej powinna być służba. Na zabawę zwykle znajdzie się odpowiedni czas i miejsce, ale nie możemy zapominać, co jest motywem przewodnim skautingu i harcerstwa zarazem. Na potwierdzenie tych słów, można tu przytoczyć kolejną myśl Bi-Pi: „Skauting jest wielką grą uprawianą przez przyjaciół w służbie”.

Przełom sierpnia i września to czas wzmożonej pracy. Podsumowujemy obozy, pracujemy nad rozpoczęciem nowego roku harcerskiego, przygotowujemy w szkołach nabory do naszych drużyn. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o służbie krajowi i oddaniu odpowiedniej czci, tym którzy poświęcili się dla naszej ojczyzny. W ciągu zaledwie kilku dni, hufcowy poczet sztandarowy bierze udział w kilku uroczystościach, okazując tym samym swój patriotyzm, solidarność i pamięć.

77Mazowiecka Drużyna Harcerska
77Mazowiecka Drużyna Harcerska ze swoim pierwszym powojennym drużynowym

30 sierpnia z okazji dnia Wolności i Solidarności przedstawiciele prawie wszystkich żyrardowskich drużyn harcerskich wzięli udział w uroczystym apelu zorganizowanym na żyrardowskim skwerze NSZZ Solidarność. Dzień ten to rocznica podpisania porozumień sierpniowych, ustanowiona w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. W imieniu hufca kwiaty pod pomnikiem złożyła dh komendantka naszego hufca – hm Beata Marzęda Przybysz. Zaś zaledwie dwa dni później (1 września) spotkaliśmy się na żyrardowskim cmentarzu, aby uczestniczyć w obchodach 74 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (wydarzenia, które pochłonęło życie 5,5 miliona Polaków i zaważyło na kolejnych 50 latach historii naszego kraju). Przed kaplicą cmentarną odprawiona została uroczysta msza w której wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz miejskich, mieszkańcy Żyrardowa oraz oczywiście harcerze z Hufca ZHP Żyrardów. Po mszy przeszliśmy pod pomnik ofiar roku 1939 i 1944, gdzie wszystkie delegacje (w tym nasza hufcowa) złożyły kwiaty i wieńce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *