Harcerstwo – pierwsze kroki

Harcerstwo… czym jest? O co w tym wszystkim chodzi? Jak do nas dołączyć?
Jak wygląda harcowanie w 77MDH? Jakie wykonać pierwsze kroki po dołączeniu do naszej drużyny?

 

1. Harcerstwo

Harcerstwo to jedna z największych i najpopularniejszych organizacji młodzieżowych w Polsce. Związek Harcerstwa Polskiego liczy aktualnie ponad 100 000 członków i od ponad stu lat jego celem jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy, oraz tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju. Idea na podstawie której powstało harcerstwo przywędrowała do nas sto lat temu z Anglii i wywodzi się z tamtejszego skautingu. ZHP jest organizacją otwartą i apolityczną, wspieramy wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

2. O co w tym wszystkim chodzi

Tradycyjne i uniwersalne wartości uwzględniamy w przemyślanych i nowoczesnych programach działania gromad i drużyn, w zadaniach wynikających z aktualnych potrzeb i zainteresowań dzieci i młodzieży. W pracy wychowawczej instruktorzy harcerscy stosują sprawdzoną metodę, polegającą na realizacji zadań w małych grupach rówieśniczych. Kładziemy szczególny nacisk na uczenie w działaniu, przez co nasi harcerze na zbiórkach, biwakach i obozach zdobywają umiejętności i praktykę, która ułatwi im dorosłe życie. Naszymi działaniami nie konkurujemy z rodzicami i rodziną. Rodziców traktujemy jako pierwszych, najważniejszych wychowawców, dlatego naszą pracę wychowawczą prowadzimy w stałej współpracy z nimi.

Jak do nas dołączyć77 Mazowiecka Drużyna Harcerska jest zawsze otwarta na nowe osoby, dlatego dołączyć można właściwie zawsze. Oczywiście najlepszym momentem są zbiórki naborowe, które staramy się organizować wraz z początkiem każdego roku szkolnego (wrzesień). W ciągu roku (poza właściwym naborem) wystarczy sprawdzić gdzie i kiedy jest najbliższa zbiórka, a następnie na nią przyjść. W 99% przypadków nasze zbiórki rozpoczynają się o godzinie 10:30 w niedziele i trwają około trzech godzin. O tym gdzie jest najbliższe spotkanie 77MDH można się dowiedzieć na trzy sposoby:

3. Pierwsze kroki po dołączeniu do naszej drużyny

Przede wszystkim przyjść na kilka kolejnych zbiórek i sprawdzić czy taka forma spędzania wolnego czasu danej osobie odpowiada. Drużyny harcerskie mają różne specjalizacje (są drużyny nastawione stricte na turystykę, survival, sporty wodne, czy działania artystyczne). My zaś stawiamy na uniwersalność i dość ścisły kontakt z lasem. Po dołączeniu prosimy, aby jakoś bardzo nie śpieszyć się z kupnem harcerskiego ekwipunku, a najlepiej jego zakup konsultować z nami. Mundur, sprzęt i odzież z, której korzystamy to jednorazowo dosyć duży koszt. Dlatego najlepiej rozłożyć go w czasie i dokonać w momencie kiedy jest 100% pewność, że w 77MDH zostaniemy na dłużej. Nasza drużyna kładzie dosyć duży nacisk na jednolite umundurowanie, dlatego w sprawach zakupów prosimy skontaktować się z drużynowym lub zastępowym. Podpowiemy co i gdzie kupić, aby zakupy były prawidłowe i jak najtańsze. Część umundurowania z logiem 77MDH nasza drużyna wykonuje sama, sprzedając je swoim harcerzom po koszcie produkcji. W ten sposób można od drużyny kupić: koszulkę (t-shirt), bluzę z kapturem, polar, czapkę z daszkiem, czapkę zimową.

Z każdej zbiórki staramy się zrobić sporo zdjęć, ew. jakiś film … a efekty tego można zobaczyć w naszej Galerii Foto , kanale w serwisie youtube lub na naszym profilu w serwisie facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *