Obchody wybuchu II WŚ

Obchody Wybuchu II Wojny Światowej

73 lata temu hitlerowskie państwo niemieckie napadło na Polskę. 1 września 1939 r. niemieckie wojska przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.

Kampania Wrześniowa rozpoczęła się od bombardowania Wielunia oraz ataku pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte tuż przed 5tą rano 1 września 1939 roku. Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Tak względny spokój w Europie a później na świecie odszedł w niepamięć na ponad 6 lat.

Jak co roku 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska, oraz harcerze Hufca ZHP Żyrardów wzięli udział w obchodach 73 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 1  września spotkaliśmy się na żyrardowskim cmentarzu, aby oddać cześć żołnierzom, którzy poświęcili swe życie, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Tradycyjnie odbyła się uroczysta msza, oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem poległych we wrześniu 1939 roku. Fotograficzną relację z tej uroczystości można zobaczyć tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *