Scout Bear Grylls

Bear Grylls - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaEdward Michael Grylls „Bear” to postać którą przedstawiać chyba nie trzeba ;) Większości z Was jest znany jako główny bohater bardzo popularnego programu „Szkoła Przetrwania” na kanale Discovery Channel. Zasłynał tym, że potrafi przetrwać w naprawdę trudnych warunkach (ma w tym kierunku ogromne doświadczenie i wiedzę), zaś w różnych nawet najbardziej obrzydliwych rzeczach widzi źródło odżywczego białka (jada robale, insekty, korzonki, itp). Bear służył 3 lata w brytyjskich siłach specjalnych jako żołnierz 21 Regimentu Rezerwy Special Air Service (Special Forces 21 SAS Trooper). W czasie szkolenia spadochronowego miał poważny wypadek, w wyniku którego złamał kręgosłup w 3 miejscach. Postanowił wrócić do sprawności… i mu się udało! Na swoim koncie ma również:

 

 • Zdobycie Mount Everestu – najwyższej góry świata (jako najmłodszy Brytyjczyk mając 23 lata).
 • Zdobycie szczytu Ama Dablam, uważanego za najtrudniejszy do zdobycia na świecie.
 • Lot motolotnią nad Mount Everestem (jako pierwszy człowiek).
 • Rekord Guinnessa w najdłuższym lataniu w tunelu aerodynamicznym – 1 godz. 36 min
 • Udział w „oficjalnym obiedzie” na wysokości ponad 8000 metrów. Ubrany we frak, zjadł trzydaniowy obiad przy stoliku zamocowanym do kosza balonu, z którego następnie wyskoczył.
 • Przeprawę łodzią przez Ocean Atlantycki.
 • Rejs w otwartą łódką przez Morze Arktyczne.
 • Czarny pas w karate.

Bear Grylls - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaW tym miejscu zwykle wiedza na temat Bear Grylls’a się kończy. Mało kto jednak wie, że Bear Grylls to najmłodszy w historii Naczelnik The Scouts Association, czyli Brytyjskiej Organizacji Skautowej (został nim 23 lipca 2009, w wieku 35 lat). Pytany dlaczego zdecydował się objąć tak bardzo odpowiedzialne i ważne stanowisko odpowiedział: „W skrócie… bo kocham przygody i spotykać się z przyjaciółmi. Według mnie o to właśnie chodzi w Skautingu”. Można powiedzieć więc, że Bear to godny następca Roberta Baden-Powella… mimo młodego wieku ma ogromne doświadczenie życiowe i naprawdę wielkie wielkie serce. Słuchając różnych powiedzeń Roberta Baden-Powella np.  „Być dobrym to jest coś, ale postępować dobrze to znacznie więcej” lub „Każdy osioł potrafi być dobrym człowiekiem podczas pogody” nie sposób nie skojarzyć ich z poczynaniami Bear Grylls’a. Większość jego spektakularnych osiągnięć (wypraw) miało cel charytatywny, zaś w wieku 36 lat Bear osiągnął tyle, co większości  ludzi nie udaje się przez całe życie.

2 thoughts on “Scout Bear Grylls

 1. piszesz takie rzeczy a potem ludzie na zadane pytanie kto jest naczelnym skautem świata odpowiadają Bear Grylls

  1. Okej… przed dniem myśli braterskiej na 100% opublikuję obszerny tekst kim był Baden-Powell. Wtedy nie będzie wątpliwości ;) Może pomyślę nad cotygodniowym cyklem… „Historyczne postacie” ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *