Jamboree – co to takiego?

Jamboree 2015 - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaJamboree to termin odnoszący się do międzynarodowych zlotów skautowych zapoczątkowany już w 1909 roku. Pierwsze zorganizowane Jamboree odbyło się w Anglii (dokładniej w Londynie) . Co cztery lata odbywa się w innym kraju dzięki  narodowej organizacji zrzeszonej w WOSM, czyli World Organization of Scout Movement. Na kolejnym Jamboree w roku 1913, które odbyło się w Birmingham pojawiają się już Polscy skauci. Jest to o tyle ciekawe, że Polska jako kraj w tym momencie nie istniała, a polskie ziemie znajdowały się pod zaborami. 56-cio osobowa grupa polskich skautów przyjechała na to Jamboree pod dowództwem Andrzeja Małkowskiego, dumnie dzierżąc amarantową flagą z Białym Orłem. Delegacja ta zostaje uznana przez BiPi za reprezentację narodową Polski.

Jamboree 2015 - 77 Mazowiecka Drużyna HarcerskaW roku 1920 ZHP należał do grupy założycieli WOSM. Niestety, po II Wojnie Światowej ze względów politycznych ZHP nie mógł kontynuować swojego członkostwa w Ruchu Skautowym . Dopiero po wielkich i niełatwych zmaganiach w 1996 roku  znowu został znowu przyjęty do rodziny skautowej.

Związek Harcerstwa Polskiego w 2011 roku rozpoczął staranie o organizację Światowego Jamboree Skautowego na mocy uchwały Głównej Kwatery ZHP. Od tego czasu zyskano wiele sojuszników i ambasadorów.  W Jamboree może uczestniczyć młodzież (skauci) w wieku 14-18 lat.

W tym roku 23. Światowe Jamboree odbyło się w Japonii w miejscowości Kirara – Hama na sztucznej wyspie zajmującej 286 hektarów. W terminie bardzo podobnym do naszego obozu w Szklanej Hucie, na zlot przyjechało 33 tysiące uczestników, w tym 350 harcerzy pojechało by reprezentować Polskę.  Jak widać na zdjęciach, na Jamboree było wesoło i kolorowo :)

 

Be The Spark - Jamboree Polska 2023Na koniec kilka słów o projekcie Polska 2023…   2 sierpnia Główna Kwatera ZHP podjęła uchwałę w sprawie zorganizowania XXV Światowego Jamboree Skautowego w Polsce! Zespół Projektu Jamboree 2023 skupi około 100 wolontariuszy, zorganizowanych w 10 różnych grupach roboczych, którzy zostaną przedstawieni na Światowej Konferencji Skautowej w roku 2017. Wszyscy mają nadzieję, że przez te 10 lat skład zespołu znacznie się zmieni i uda się zorganizować wspaniały skautowy zlot. Korzystając z takiej wspaniałej okazji, może też 77 Mazowiecka Drużyna Harcerska wybierze się na Jamboree ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *