Służba przede wszystkim

służba harcerskaHarcerstwo to także radosna gra na łonie natury, ale przede wszystkim służba! Mamy ogromną nadzieję, że nasi zielono-czarni harcerze o tym nie zapominają. Służba może mieć oczywiście różne formy… służba dla kraju, służba dla potrzebujących, czy dla społeczności lokalnej. Przeglądając najważniejsze cytaty Naczelnego Skauta Świata – sir Roberta Baden-Powella, temat pracy skautowej i służby bliźnim bardzo często się powtarza:

 

 •  „Celem wychowania skautowego jest podniesienie poziomu przyszłych, obywateli, szczególnie zastąpienie samolubstwa służbą dla bliźnich…”.
 • „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym pomagasz i sobie”.
 • „ Nie zabierajcie się do skautingu dlatego tylko, że się wam podoba, lecz aby wprawiać się do służby dla swojego kraju”.
 • „W każdym kraju cel wychowania skautowego jest identyczny. Jest nim mianowicie umiejętność służby dla innych”.

 

służba harcerskaW poniedziałek 17.01.2022 zaczęły do nas docierać niepokojące informacje na temat niszczycielskiej nawałnicy, która dosłownie zdemolowała, położoną po sąsiedzku miejscowość Międzyborów. Trwające dosłownie kilka minut podmuchy wiatru wyrywały drzewa z korzeniami i łamały piękne, dorodne sosny, przewracając je na budynki czy samochody, a także niszcząc lokalną infrastrukturę. Blisko 2 dni zajęło strażakom zmobilizowanym z sąsiednich powiatów udrożnienie wszystkich dróg i ulic, zaś energetykom przywrócenie prądu około tygodnia. Sprzątanie poszczególnych posesji prywatnych i liczenie strat potrwa z pewnością o wiele dłużej.

Normalną rzeczą jest, że kiedy społeczność lokalna potrzebuje pomocy, nas  harcerzy nie może tam zabraknąć i zawsze bardzo się cieszymy, jeśli możemy się do czegoś pożytecznego przydać! Dlatego podobnie jak wszystkie jednostki z naszego Hufca ZHP Jaktorów odwołaliśmy swoje plany zbiórkowe i wyposażeni piły, siekiery i narzędzia skierowaliśmy wszystkie swoje zastępy do Międzyborowa. Udało nam się wspomóc trzy potrzebujące rodziny, których podwórka były mocno zniszczone przez upadające drzewa. Mammuty z wykorzystaniem pił spalinowych ścinali wiatrołomy i dzielili grube konary na mniejsze kawałki, zaś młodsi harcerze wynosili pocięte drzewo i ściągali na ogromne starty połamane gałęzie. Liczymy, że ogrom pracy który zostawiliśmy w Międzyborowie, kolejne kilkadziesiąt osób utwierdzi w przekonaniu, że na harcerzy zawsze można liczyć!

Link do Galerii Zdjęć>>

One thought on “Służba przede wszystkim

 1. Czołem.
  Mieszkam na granicy Sadych Bud i Międzyborowa. Dziękuję za to, co robiliście po wichurze.
  Mam pewien pomysł, który realizuję na razie prawie sam. Chciałbym sporządzić mapę zniszczeń w drzewostanie w Międzyborowie i okolicach. Mapa powstaje w sposób półautomatyczny z pomocą ankiety na telefon komórkowy. Wystarczy wpisać adres https://arcg.is/10aP5K w przeglądarkę telefonu i stojąc pod uszkodzonym drzewem odpowiedzieć na kilka pytań (gatunek drzewa, sposób uszkodzenia, średnica, itp). Stoi się pod drzewem w celu dokładnego jego zlokalizowania w przestrzeni (dzięki usługom GPS w telefonie), pozycję drzewa można także wprowadzić w telefonie ręcznie bo często jakość sygnału w naszych okolicach jest na tyle słaba, że dokładność oznaczeń rozjeżdża się nawet do kilkudziesięciu metrów. Wypełnienie ankiety zajmuje około 1 minutę. Po kliknięciu na koniec „WYŚLIJ” uzyskuję na mapie punkt z kompletem odpowiedzi oraz (jeśli będzie załączone) zdjęciem. Akcja ma cele poznawcze, jestem osobą prywatną, zawodowo pracownikiem UW, zajmującym się m.in. analizami przestrzennymi. Jeśli punktów będzie wystarczająco dużo to mapę, jej analizę i opracowania statystyczne chciałbym zaprezentować lokalnej społeczności. Swoje działania zaanonsowałem już na FB grupy Międzyborowa (właściwie zrobiła to moja Małżonka, ja nie mam konta).
  Pytanie – czy harcerze chcieliby się do tego włączyć w jakiś zorganizowany sposób? W ankiecie, na końcu jest do mnie podany kontakt, proszę o odpowiedź. Jest możliwość konsultacji spływających wyników niemal na bieżąco, co może być potencjalnie ciekawą akcją dla młodszych harcerzy (jak mi się wydaje) – wyniki harcerskie mogą być wyizolowane z puli wszystkich wyników i na wskazany adres przesyłane do sprawdzenia. Generalnie, potencjalnie jest wiele możliwości interakcji.
  Pozdrawiam
  Marcin Stępień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *